Zmiany w Rodzinie: Droga do Wspólnego Rozwoju
Dużo by mówić czym jest rodzina, kto wchodzi w jej skład, co oznacza dla każdego z nas z osobna, jak jest postrzegana, itd. Książki naukowe podają różne definicje rodziny w zależności od tego co chcą zbadać i jaką dziedziną się zajmują. Jednak w większości wypadków rodzina jest rozumiana w kontekście osób nam bliskich, znaczących, wyjątkowych, osób z którymi chcemy spędzać czas wolny, przy których się dobrze czujemy, śmiejemy, płaczemy, osób którym można zaufać. Jednak jak wiadomo, lub nie, w życiu przychodzą momenty, które nie są ani wesołe, ani miłe, chwile w których świat łamie się na pół, a my mamy wrażenie, że albo zawiedliśmy innych albo oni zawiedli nas. Taki moment jest naturalnym etapem w rozwoju człowieka, który pozwala lub nakazuje zatrzymać się w miejscu aby po chwili móc ruszyć dalej.
Rodzina podobnie jak jej członkowie rozwija się, zmienia, adaptuje, jest podatna na wpływy otoczenia i wpływy innych ludzi. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że czasem coś, co do tej pory stanowiło integralny element nagle staje się niepotrzebne, a czasem nawet szkodzi.
Możemy wyróżnić kilka przykładów w życiu człowieka, które związane są z ogromna zmianą np. wejście w związek, okres narzeczeństwa, wczesnego małżeństwa, narodziny dziecka, separacja dorastającego dziecka, puste gniazdo, starzejący się rodzice. Jednak pomimo wiedzy i obserwacji, momenty te są okresami dość trudnymi powodującymi duże zmiany w życiu, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Powodują destabilizację czegoś co do tej pory było znane i rozumiane, było stałe, a teraz nabiera innego kształtu. I nie ważne czy dany kryzys spowodowany jest ogromnym szczęściem w postaci nowego członka rodziny, czy żalem z powodu jego utraty, ale z pewnością zmienia to co do tej pory było stabilne, jasne i wiedzieliśmy jak się w tym poruszać.
Kryzysy w życiu człowieka są jego elementarnym składnikiem, nie możemy powiedzieć, że ich nie ma, że mnie nie dotyczą, że wiem co zrobię jak…, bo nie wiemy, nie możemy powiedzieć, że zrobimy to czy tamto, ale wiemy, że możemy się do nich przygotować, zrozumieć, poznać. Największym przeciwnikiem nas samych jest strach przed czymś czego nie znamy, dlatego warto jest poznać nieznane. Takie podejście jest szczególnie ważne właśnie w systemie rodzinnym, ponieważ mówiąc o rodzinie mamy na myśli przynajmniej dwie osoby, które pomimo bycia razem są indywidualne, niezależne i mają własne potrzeby. Dlatego istotnym elementem dobrego funkcjonowania w rodzinie jest zapoznanie się ze zmianami, które są jego naturalną częścią.
Jeśli w Twoim życiu zachodzą ogromne zmiany, których się boisz, bo nie wiesz co Cię czeka, czego się spodziewać i chciałabyś/chciałbyś o tym porozmawiać zapraszam do kontaktu.